Araç Kaç Kez El Değiştirmiş?

Araç kaç kez el değiştirmiş sorusu, son yıllarda artan 2.el araç piyasasında en çok sorulan sorular arasında üst sıralarda yer alıyor. Özellikle alıcılar, satın alacakları 2.el aracın, kendilerinden önce kaç kişi tarafından el değiştirmiş olduğunu merak ediyor. Bu merakın en büyük sebebi ise aracın sık sık satılıp satılmadığını tespit etmek. Zira çok sık ve fazlaca el değiştirmiş olan araçların kusurlu olma ihtimali, sorunlu olma ihtimali oldukça yüksek. Bu sebeple ikinci el piyasasında çok fazla el değiştirmemiş olan araçlar alıcılar tarafından daha güvenilir bulunuyor.

araç kaç kez el değiştirmiş

Bu açıdan biz de araç kaç kez el değiştirmiş sorusunun bir cevabı var mı, varsa nasıl öğrenilir sorularına cevap vereceğiz. Bir aracın kaç kez el değiştirdiği nasıl öğrenilir? Bir aracın kaç kişi tarafından satın alındığı ve aracın kaçıncı sahibi olunduğunun tespiti için SMS atılması yeterli. Bunu öğrenmek için cep telefonunun SMS kısmına “DETAY” boşluk “PLAKA” yazılarak 5664’e SMS atılması yeterli olacaktır. Bu SMS’e sistem tarafından, daha önce aracın kaç defa el değiştirdiği hususunda gerekli bilgiler cevap olarak gönderilecektir. Bu sorgulamanın ücretli olduğunu, ve ücretin yıl bazında değişiklik gösterebileceğini hemen belirtelim.

5664 ne kadar ücret alıyor?
Bu sorunun cevabını vermeden önce 5664’ün güvenilir ve ve hızlı sorgulama yapılabilen bir mobil sorgulama servis sistemi olduğunu belirtelim. Bu servis tüm operatörler tarafından kullanılmaktadır. 5664 ‘e SMS atılarak kaza, hasar, poliçe, tutanak, mağdur, değişen parça ve araç detay sorgulamaları yapmak mümkündür. 5664 üzerinden yapılan sorgulama ücreti tüm vergiler dahil 2023 yılı için 46 TL’dir. Bu rakam yıllara göre değişkenlik göstermektedir. En doğru fiyat bilgisi için operatörünüzden yardım alabilirsiniz. SMS sonrasında elde edilecek bilginin önemi düşünüldüğünde, sorgulama ücretinin çok fazla düşünülmemesi gerektiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Siz de satın alacağınız aracın sizden önce kaç kez el değiştirdiğini öğrenmek için yukarıda bahsedilenleri uygulayarak sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Aracın çok fazla el değiştirmemiş olması, aracı daha alınabilir kılmaktadır. Ancak aracın fazla el değiştirmemiş olmasının aracın kaliteli ve sorunsuz bir araç olduğunu direkt olarak göstermediğini, başka bileşenlere de bakılması gerektiğini belirterek yazımızı sonlandıralım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir