Ağır Kusurlu Araç İle Trafiğe Çıkılabilir mi, Bu Şekildeki Araca Ceza Yazılır mı?

Sevgili okurumuz, ağır kusurlu araç ile trafiğe çıkılabilir mi başlıklı yazımızın içeriğine girmeden önce ağır kusurun tanımını kısaca yapalım. Ağır kusur, aracın muayene edilmesi esasında düzeltilmesi veya tamir edilmesi gerekecek derecede eksikliklerin veya aksaklıkların tespit edilmesi halidir. Bu gibi durumlarda araç sahibine aksaklığın giderilmesi için süre verilir.

Araç muayenesi sonucunda ağır kusur sebebiyle muayeneden geçemeyen araçlara ağır kusur sayılan eksikliğin giderilerek aracın yeniden muayeneye getirilmesi için kişiye verilen süre bir aydan ibarettir. Verilen bu bir aylık süre zarfı içerisinde aracın eksiklikleri tamamlandıktan sonra yeniden muayeneye getirilerek işlemler tamamlanmalıdır.

Bu bir aylık süre zarfı esnasında aracın trafiğe çıkamayacağına ilişkin araç  muayene raporuna Aracın Trafikte Kullanılamayacağı ibaresi açıkça yazılır. Bu durumda ağır kusur sebebiyle muayeneden geçemeyen aracın trafikte kullanılmaması gerekmektedir. Kullanılması halinde olası bir trafik ekibi kontrolünde ceza uygulanacaktır.

Araç muayene işleminin aslında bir gereklilik olduğunun bilinci ile hareket etmek güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Yapılan araç muayeneleri, araçların trafikte daha güvenli bir şekilde yol alabilmesini sağlamak, ayrıca aracın fiziki hasarlara ve eksikliklere bağlı olarak neden olabileceği kazaların ve tehlikelerin önüne geçilebilmesini sağlamak amacını taşır.

Sırf zorunlu olduğu için muayeneden geçebilmek adına bir kısım eksikliklerin üstünün örtülmesi, tamiratının göstermelik yapılması sizi ve sevdiklerinizi tehlikeye sokacak trafik güvenliğini tehdit edecektir. Trafikte herkesin bu bilinçle hareket etmesi dileğiyle kazasız sürüşler dileriz…

2 thoughts to “Ağır Kusurlu Araç İle Trafiğe Çıkılabilir mi, Bu Şekildeki Araca Ceza Yazılır mı?”

  1. Eğer araç trafiğe çıkamayacaksa tamirciye nasıl götürülecek.Ya da tamire götürülürken ya da dönerken trafik çevirirse, her şet polisin insafına mı bağlı olacak.Sizce bu işte bir mantık hatası yokmudur?

    1. Muzaffer bey, aracın trafiğe çıkamaması aracın trafikte aktif olarak kullanılmaması demektir. Zira ağır kusur, aracın trafikte güvenli bir şekilde kullanılamayacağı anlamını taşımaktadır, bu şekilde kullanılmaya devam eden araç trafiği tehlikeye düşürecektir. Muayeneden bu şekilde rapor verilen aracın vakit kaybedilmeden tamirinin yaptırılması gerekmektedir. Aracın tamire götürülmesi esnasında polis çevirmesine girilerek durumun anlatılmasına rağmen olası bir ceza yazılması halinde, ilgili belgeler ve kanıtlarla birlikte yetkili Sulh Ceza Hakimliğine başvurularak cezanın iptali talep edilebilir. Burada amaç trafikte sürüş güvenliğini sağlamaktır. Bahsettiğiniz gibi bir ceza olmasa, ağır kusurlu araçlar rahat bir şekilde trafikte kullanılmaya devam edecektir, burada yorumu size bırakıyoruz. Saygılarımızla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir