Ön Cam Yıkama Sistemi Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Bilindiği üzere periyodik araç muayenelerinde aracın sorunsuz olarak muayeneden geçebilmesi için aracın hayati öneme haiz parçalarının mutlak suretle çalışması gerekiyor. Aracın bu kapsamdaki parçalarında ve sistemlerinde yaşanan bir arıza durumunda araç muayeneden geçemeyecektir. Ön cam yıkama sistemleri  de aracın hayati öneme haiz, küçük ancak bir o kadar etkili parçaları arasında yer almaktadır.

Peki ön cam yıkama sistemleri çalışmayan araçlar muayeneden geçer mi? Burada ön cam yıkama sistemlerini birkaç farklı açıdan ele almak istiyoruz. Öncelikle sıklıkla sorulan bir soruya cevapla başlayalım. Araç muayenesi esnasında cam suyunun olmaması yada az olması aracın muayenesine engel olmayacaktır. Zira bu, bir kusurdan ziyade anlık bir eksiklik olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple silecek cam suyunun olmaması veya az olması halinde araç muayeneden hafif kusurla da olsa geçecektir. Yine ön cam sileceklerinin camı iyice temizleyememesi de hafif kusur kapsamında kalacaktır.

Diğer açıdan ön cam yıkama sisteminin herhangi bir sebeple çalışmaması, silecek fıskiyelerinin suyu yeterli derecede püskürtememesi, hatalı bir şekilde cama püskürtememesi, ya da cam suyu borularında yaşanan bir tıkanıklık sonucu fıskiyenin su atamaması ağır kusur kapsamında değerlendirilecektir. Silecek motorunun bozuk olması nedeniyle çalışmayan silecekler de yine ağır kusur kapsamına girmektedir. Bu aksaklıklarla karşılaşılması halinde araç muayeneden geçemeyecek ve bu kusurun giderilmesi istenecektir.

Yine ön cam yıkama sistemlerinde sıklıkla sorulan diğer bir husus da ön cam sileceğinden bir tanesinin veya ikisinin birden olmaması veyahut çalışmaması halidir. Ön cam sileceğinin eksik olması, bir veya ikisinin çalışmaması yine ağır kusur kapsamında değerlendirilmektedir. Bu sebeple ön cam sileceklerinin çalışmaması da aracın muayeneden geçmesine engel teşkil etmektedir.

Ön cam yıkama sistemlerinde arıza bulunan araçların muayenedeki durumlarından bahsettikten sonra bir de olayın güvenli sürüşler açısından durumunu değerlendirelim.

Ön cam silecekleri çalışmayan, su püskürtme sistemleri arızalı araçların özellikle yağışlı havalarda trafikte seyretmesi oldukça riskli bir durumdur. Zira ön cama gelecek suyun camdan uzaklaştırılamaması halinde şoförün görüşü engellenecek bu durum da kazaya davetiye çıkaracaktır. Bu sebeple özellikle ön cam yıkama ve temizleme sistemlerinin sadece muayene esnasında değil her daim çalışır durumda tutulması araç ve trafikteki diğer araçlar için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir