Kaybedilen Araç Plakaları İçin Ne Yapmak Gerekir?

Aracımın plakasını düşürdüm ne yapmalıyım, aracımın plakası çalınmış ne yapmam gerekir soruları sık sık sorulmakta. Bu yazımızda sıkça sorulan bu sorulara kısaca cevap vermeye çalışalım. 

Öncelikle ülkemizde araçların hem ön tarafında, hem de arkasında plaka bulundurulması yasal bir zorunluluk. Aracın plakasının düşürüldüğünden emin olunması halinde yapılacak işlemler farklı iken aracın plakasının özellikle sökülmüş olması yani çalınmış olması halinde daha farklı bir yol izlenmesi gerekir.

Plakanın kaybolması halinde önemli olan iki plakanın birden kaybolup kaybolmadığıdır. Plakaların ikisinin birden kaybolması halinde ödenecek para da buna göre değişiklik göstermektedir. Plaka kaybedildiğinde öncelikle Emniyet Müdürlüğü plaka zayi işlemler biriminden randevu alınmalıdır. Başvuruya gidildiğinde ise bir dilekçe ile aracın plakasının düştüğü ve plakanın yenilenmek istediği dilekçede belirtilir. Yine aynı dilekçede tek plaka mı yoksa iki plaka mı kaybedildiği belirtilerek buna göre talepte bulunması gerekir. İki plakanın birden kaybolması durumunda plaka tamamen yenilenmektedir ayrıca aracın ruhsatı da böyle bir durumda değişmektedir.

Plaka yenileme ücreti ne kadar diye soranlar için hemen cevap verelim, tek plaka çıkartmak için 21 TL ödenirken çift plaka kaybedilmiş ise 42 TL ödemek gerekmekte. Ayrıca çift plaka kaybedilmesi halinde yeni yasa gereği ruhsat yenilenmesi gerektiğinden 120 TL yeni ruhsat parası da yine kişiden tahsil edilmektedir. Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden alınacak belge ile plakanın yenilenmesi için Şoförler Cemiyetine gerekli başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru sonucunda da yeni plaka üretilerek araç sahibine ya da bu işi yapmak için ruhsat sahibinden yetki almış olan kişiye teslim edilmektedir. 

Burada ayrıca önemli olan bir husustan bahsedelim. Aracın plakasının çaldırılması halinde bu durumun Emniyet Müdürlüklerine veya ilgili kolluk birimine mutlaka bildirilmesi gerekir. Zira plakanın başka başka araçlarda farklı amaçlarla kullanılması gibi durumlarda plaka sahibinin başının ağrıması ihtimali oldukça yüksektir.

Yıpranma ve delinme sebebiyle plaka değiştirme işlemleri hakkında bilgi için bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yeni Yakıt Aldıktan Sonra Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Bazı zamanlarda akaryakıtların kalitesi konusunda “aman canım her akaryakıt aynıdır, önemli olan uygun fiyatlı akarkayıt kullanmak” cümlesini etrafınızdakilerden duyabilirsiniz. Ancak bu cümleye pek de itibar edilmemesi gerekir. Aksi taktirde neden bu cümleye itibar edilmemesi gerektiğini tecrübeyle öğrenebilirsiniz. Zira her yakıt aynı değildir, kaliteli yakıt kullanmak motor ömrünü mutlaka uzatacaktır.

Akaryakıtlar şirketlere göre kalite bakımından değişiklik göstermektedir. Akaryakıt içerisine katılan katkılardan tutun da akaryakıtın temizliğine varana kadar pek çok bileşen markalara göre değişkenlik arzetmektedir. Buraya kadar tüm akaryakıtların aynı olmadığı konusunda az da olsa fikir sahibi olduk diyebiliriz. Gelelim asıl konumuza.

Yeni yakıt aldım, motor arıza lambası yandı cümlesini zaman zaman duymaktayız. Peki yeni yakıt aldıktan sonra aracın motor arıza lambası yandığında ne yapmak gereklidir? Öncelikle yeni yakıt aldıktan sonra motor arıza lambası yandı ise bu durum yüksek ihtimalle aldığınız akaryakıtın kalitesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Alınan yakıtın motor içerisinde düzensiz yanması ve motorun da bu anormalliği farkederek aracın bilgisayarına bunu bildirmesi sonucunda motor arıza lambası yanmaktadır. Bu durumda esasen çoğunlukla motorda arıza bulunmamaktadır.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken piyasada kolayca bulunan kaliteli motor temizleme katkılarından satın alınarak akaryakıt deposuna eklenmesidir. Belli bir süre sonra motor arıza lambası kendiliğinden sönecektir. Bu süreyi beklemek istemiyorsanız oto tamircinize giderek aracınızı bilgisayara bağlatıp hata kodunu sildirebilirsiniz.

Özellikle LPG’li araçlarda yeni LPG alımından sonra böyle bir durumla karşılaşılması halinde de yine alınan LPG tüketildikten sonra yakıt katkı maddesi alınarak benzin deposuna eklenmeli ve araç bir süre benzinle kullanılmalıdır. Motorun yakıt alımından hemen sonra arıza lambası yakması halinde sorunun çözümü genellikle yakıt değişimiyle çözülmektedir. Şayet araçta gözlemlenen motor sesinde değişiklik, egzozdan çıkan dumanda farklılık vs gibi bir durum varsa ve yakıt değişiminden sonra da motor arıza lambası yandıysa aracın mutlaka servise veya ustaya kontrol ettirilmesi gerekir. Bu uyarının sebebi gerçekten motor arızası olabilir.

Araç Muayene Raporunu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Son düzenleme ile birlikte araç muayenesi bilgilerinin yer aldığı ruhsat yaprağı (motorlu araç trafik belgesi) 01/07/2017 tarihinden itibaren artık kullanılmıyor. (muayenesi devam edenler hariç) Yeni yapılan muayenelerde TÜVTÜRK tarafından verilen muayene raporunun ise her daim araçta bulundurulması ve sorulduğunda ibraz edilmesi gerekmekte.

Araç muayene raporunun kaybedilmesi halinde ise endişelenmeye hiç gerek yok. Zira araç muayene raporunun kaybedilmesi halinde araç yeniden muayeneye girmeyecek olup herhangi bir TÜVTÜRK muayene istasyonundan raporun yenisi çıkartılabilecektir.

Araç muayene raporunun kaybolması halinde yenisini çıkarmak için yapılabileceklerden bir tanesi de e devlet üzerinden raporun bir suretini bilgisayarınıza indirerek yazdırmak olacaktır. Araç muayene raporuna e devlet portalı üzerinden her zaman ulaşılabilmektedir. Bunun için gerekli olan e devlet şifresidir.

Araç muayene raporu üzerinde aşağıda da görüleceği üzere; muayene geçerlilik tarihi,rapor numarası, plaka numarası, şasi numarası, motor numarası, aracın muayeneye girdiğindeki kilometre bilgisi, aracın marka ve modeli, yakıt türü, lastik ebatı, muayene tarihi, araç grubu, kullanım amacı, tescil şekli, koltuk sayısı, trafiğe çıkış tarihi, tescil tarihi, aracın muayene sonucu ve araç hafif kusurlu geçmiş ise kusur derecesi ve kusur bilgileri detaylı bir şekilde yer almaktadır.

ARAÇ MUAYENE RAPORU GÖRSELİ