ÖTV İndirimli Araç Limiti

ÖTV indirimli araç limiti ne kadar oldu, bu limit güncellenecek mi diye merak eden pek çok engelli ya da engelli yakını sabırsızlıkla bu soruların yanıtını bekliyor. Bilindiği üzere Ötv indirimli araç almak için devlet tarafından fiyat limiti belirleniyor. Bu limit ihtiyaçlar ve artan araç fiyatları karşısında zaman zaman da güncelleniyor. Yazımızda 2020 ve 2021 yılında ÖTV indirimli araç alımında üst fiyat limitinin ne kadar olduğunu belirteceğiz.

ÖTV indirimli araç almak için üst limit ne kadar?

Özel tüketim vergisi olmadan araç almak için belirlenen limit 2020 yılı için 303.200,00 TL dir. Bu fiyat altında bulunan araçlar engelli bireyler için tanınan indirimden faydalanılarak alınabilmekte. Bu miktarın üstünde fiyata sahip olan araçların ÖTV indirimli alınması ise mümkün değil. Kendisi veya yakını engelli olan bireylerin bu indirimden faydalanarak araç almaları için üst limite dikkat ederek araç belirlemeleri oldukça önemlidir.

ÖTV indirimli araç almak için belirlenen üst limit ÖTV dahil fiyat mı?

ÖTV indiriminden faydalanacaklar için belirlenen üst limit içerisinde ÖTV de bulunmaktadır. 303.200,00 TL ÖTV dahil fiyattır. Satın almak için belirlenecek aracın tüm vergileriyle birlikte toplam bedelinin 303.200,00 TL’den fazla olmaması gerekmektedir. Fiyatın bu limitin üstünde bulunması halinde aracı alacak olan kişi ÖTV indiriminden faydalanamayacaktır. Bu fiyat limitinin aşılmamasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde evdeki hesap çarşıya uymayacaktır.

Özellikle ülkemizde yaşanan kur dalgalanması sebebiyle yaşanan araç fiyat artışları, artış öncesinde ön sipariş veren pek çok kişinin mağdur olmasına sebep olmuştur. ÖTV indirimli araç alma limitinin 2020 yılında artışlara paralel olarak güncellenmemesi sebebiyle ön sipariş veren pek çok engelli ya da engelli yakını, ya siparişlerini iptal etti ya da daha düşük fiyatlı araçlara yönelmek durumunda kaldı. Özellikle SUV tarzı araç sipariş eden kişilerin hemen hepsi bu durumdan olumsuz etkilendi.

ÖTV indirimli araç almak için belirlenen üst limit güncellenecek mi?

ötv indirimli araç limiti

Bu konuda yetkili kurumlardan henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak otomotiv şirketlerinin pek çoğu bu konuda bir güncelleme bekliyor. Günümüzde pek çok aracın vergi dahil sıfır fiyatı 303.200,00 TL limitinin çok çok üzerinde. Özellikle donanımlı olarak tabir edilen araçların pek çoğunu 303.200,00 TL dahilinde almak mümkün gözükmüyor. Bu olumsuzluklar pek çok ortamda dile getirilerek çözüm bekleniyor. Yetkililerin bu hususta bir düzenleme yapıp yapmayacağı hususunda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. 2021 yılı için de şu anki fiyat limiti 303.200,00 TL olarak görünüyor. 2021 yılında ötv indirimli araç alımı üst limiti yeniden düzenlenir mi henüz belli değil. Ancak indirimli araç almayı düşünen engelliler veya engelli birey yakınları bu yönde gelecek olumlu bir açıklamayı sabırsızlıkla bekliyor.

Umarız kısa süre içerisinde ülkemizde artan araç fiyatları karşısında yetkililer tarafından ÖTV indirimli araç alımı için belirlenen üst limit makul bir seviyeye yükseltilir. Zira artışlar karşısında düşük kalan bu limit dolayısıyla, engelli adına araç alacaklar için seçenekler hayli daralmış durumda.

2021 MTV Zammı Ne Kadar?

2021 MTV zammı ne kadar olacak diye merak eden pek çok araç sahibi bulunuyor. 2020 yılında MTV’ye gelen yüksek zam oranlarının ardından Cumhurbaşkanlığı kararı ile artış oranının düşürülmesi ve MTV nin aşağı çekilmesi sebebiyle bu yılki artışın ne kadar olacağı merak ediliyor. Yakın bir süre önce motorlu taşıtlar vergisine gelecek olan zam oranları belli oldu diyebiliriz. Zira her yıl Ekim ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yeniden değerleme oranları açıklandı.

2021 MTV zammı ne kadar oldu?

Şu an için bu sorunun cevabı tam olarak netlik kazanmamış olsa da her yıl Ekim ayında belirlenen yeniden değerleme oranları bu yıl da Ekim ayı itibariyle TÜİK tarafından açıklandı. TUİK verileri doğrultusunda bu yılki yeniden değerleme oranı % 9,11 oldu. Bu değerleme oranı doğrultusunda pek çok harç, ceza vb.devlet alacaklarında artış olması bekleniyor.

2021 mtv zammı ne kadar oldu

2021 yılında motorlu taşıtlar vergisinin % 9,11 oranında artırılması halinde geçen yıl ödenen vergi baz alınarak bu sene ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi rahatlıkla hesaplanabilir. Tabi bu açıklamaları yaparken 2020 yılı içerisinde yaşanan mtv artışının yeniden değerleme oranına göre belirlenmesi sonrasında Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu oranın düşürüldüğünü ve ödenen mtv miktarının da düştüğünü belirtmek gerekir. Zira bu sene de böyle bir durum söz konusu olabilir.

1 Ocak 2021 tarihi itibariyle resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek olan artış oranları neticesinde 2021 mtv artış miktarı daha net olarak hesaplanabilecektir. Şu an için 2021 yılı MTV artışlarında beklenen olası artış miktarı % 9,11’dir. Siz de 2021 yılında ödeyeceğiniz motorlu taşıtlar vergisi miktarınızı rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Hesap konusunda zorlananlar için hesap şu şekilde yapılabilir. Geçen yıl ödediğiniz motorlu taşıtlar vergisinin % 9,11 ‘ini hesapladıktan sonra ödediğiniz mtv miktarıyla artış miktarını toplayarak 2021 yılında ödeyeceğiniz mtv miktarını bulabilirsiniz.

Her sene olduğu için 2021 MTV ödemesi için yine gelir idaresi başkanlığının web sitesi kullanılabilir. Yine anlaşmalı bankaların web şubelerinden de ödeme işlemi gerçekleştirmek mümkün. Yıllık motorlu taşıtlar vergisi iki eşit taksit halinde ödenebilmektedir.

Aracım Hangi Otoparka Çekildi?

Aracım hangi otoparka çekildi diye merak edenler için hazırladığımız yazımız ile aracın çekildiği otopark bilgisi sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Bu sayede hiç kimseye sormadan adınıza kayıtlı olan aracınızın hangi otoparka çekildiğini rahatlıkla öğrenebilecek, otopark otopark dolaşma eziyetinden kurtulacaksınız.

beyaz kamyon üzerinde yeşil otomobil

Özellikle büyük şehirlerde yaşanan otopark sorunu sebebiyle, ufacık bir iş için beş dakikalığına bıraktığınız aracı bazen bıraktığınız yerde bulamayabilirsiniz. Bu durumda elbette ilk akla gelecek olan hatalı park sebebiyle aracın bulunduğu yerden polis tarafından otoparka çekilmiş olmasıdır. Bu durumda muhatap bulmak bazen zor olabilmekte. Hatalı park sebebiyle yazılan cezanın yanısıra otopark fiyatları göz önüne alındığında aracın otoparktan bir an önce çıkartılması da önemli. Bu aşamada e devlet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü altyapısı ile hizmete sunulan otopark sorgulama hizmeti imdada yetişiyor.

Aracım hangi otoparka çekildi nasıl öğrenebilirim? İşte bu sorunun cevabı. Adınıza kayıtlı olan aracın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama işlemi için e devlet hizmetinden faydalanmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama satırına ” Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” yazarak ilgili menüye direkt olarak erişebilirsiniz. Buradaki linke tıkladığınızda adınıza kayıtlı bulunan aracın çekilmiş olduğu otopark bilgisi karşınıza getirilecektir.

Burada sorgulama yapılacak aracın e devlet hesabını kullandığınız kişinin adına kayıtlı olması gerekmektedir. Sorgulama yapmadan önce bu hususa mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi taktirde sorgulama sonucunda ” Otoparka çekilen araç kaydı bulunamadı. ” uyarısı ile karşılaşılacaktır. Bu hizmet ile amaçlanan, polis tarafından çekilen araçların çekildiği otopark bilgilerini kısa yoldan zahmetsizce araç sahibine eriştirmektir. Bu sayede araç sahibi aracına erişmek için gereksiz telefon aramalarından kurtarılırken, aracın bulunduğu otopark bilgisi ilk elden araç sahibi ile paylaşılmaktadır.

E devlet üzerinden giriş yaparak polis tarafından otoparka çekilen aracınızın çekildiği otopark bilgisin sorgulama için bağlantıyı takip edebilirsiniz. Bağlantı sonucunda e devlet kapısına eriştiğinizde e imza, e devlet şifresi, mobil imza, internet bankacılığı gibi seçeneklerden birisi ile sisteme giriş yaparak sorgulamaya hemen başlayabilirsiniz.