Aracım Hangi Otoparka Çekildi?

Aracım hangi otoparka çekildi diye merak edenler için hazırladığımız yazımız ile aracın çekildiği otopark bilgisi sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Bu sayede hiç kimseye sormadan adınıza kayıtlı olan aracınızın hangi otoparka çekildiğini rahatlıkla öğrenebilecek, otopark otopark dolaşma eziyetinden kurtulacaksınız.

beyaz kamyon üzerinde yeşil otomobil

Özellikle büyük şehirlerde yaşanan otopark sorunu sebebiyle, ufacık bir iş için beş dakikalığına bıraktığınız aracı bazen bıraktığınız yerde bulamayabilirsiniz. Bu durumda elbette ilk akla gelecek olan hatalı park sebebiyle aracın bulunduğu yerden polis tarafından otoparka çekilmiş olmasıdır. Bu durumda muhatap bulmak bazen zor olabilmekte. Hatalı park sebebiyle yazılan cezanın yanısıra otopark fiyatları göz önüne alındığında aracın otoparktan bir an önce çıkartılması da önemli. Bu aşamada e devlet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü altyapısı ile hizmete sunulan otopark sorgulama hizmeti imdada yetişiyor.

Aracım hangi otoparka çekildi nasıl öğrenebilirim? İşte bu sorunun cevabı. Adınıza kayıtlı olan aracın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama işlemi için e devlet hizmetinden faydalanmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama satırına ” Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” yazarak ilgili menüye direkt olarak erişebilirsiniz. Buradaki linke tıkladığınızda adınıza kayıtlı bulunan aracın çekilmiş olduğu otopark bilgisi karşınıza getirilecektir.

Burada sorgulama yapılacak aracın e devlet hesabını kullandığınız kişinin adına kayıtlı olması gerekmektedir. Sorgulama yapmadan önce bu hususa mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi taktirde sorgulama sonucunda ” Otoparka çekilen araç kaydı bulunamadı. ” uyarısı ile karşılaşılacaktır. Bu hizmet ile amaçlanan, polis tarafından çekilen araçların çekildiği otopark bilgilerini kısa yoldan zahmetsizce araç sahibine eriştirmektir. Bu sayede araç sahibi aracına erişmek için gereksiz telefon aramalarından kurtarılırken, aracın bulunduğu otopark bilgisi ilk elden araç sahibi ile paylaşılmaktadır.

E devlet üzerinden giriş yaparak polis tarafından otoparka çekilen aracınızın çekildiği otopark bilgisin sorgulama için bağlantıyı takip edebilirsiniz. Bağlantı sonucunda e devlet kapısına eriştiğinizde e imza, e devlet şifresi, mobil imza, internet bankacılığı gibi seçeneklerden birisi ile sisteme giriş yaparak sorgulamaya hemen başlayabilirsiniz.

Araç Kilometre Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç kilometre sorgulaması nasıl yapılır sorusunu soranların sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. Sıfır araç fiyatlarındaki artış neticesinde bütçesine uygun araç almak isteyenler ikinci el araç almayı tercih ediyor. İkinci elde en çok merak edilen hususların başında ise kilometre bilgisi yer alıyor. Özellikle ikinci el araç piyasasının hızlanması ile birlikte müşteri olunacak araçların gerçek kilometre bilgisinin ne olduğunu öğrenmek isteyen müşteriler de internette araç kilometre sorgulaması nasıl yapılır diye araştırma yapıyor. 

araç kilometre sorgulama

Gerçekten herhangi bir aracın kilometre bilgisini öğrenmek mümkün mü? Evet, herhangi bir aracın kilometre bilgisini öğrenmek mümkün ancak bunun için 6 TL ödemeniz gerekmekte. PTT tarafından yakın zamanda kullanıma sunulan araç kilometre sorgulama hizmeti, araçların kilometre bilgilerinin sorgulanabilmesine imkan tanıyor. Araç kilometre bilgisini sorgulama için detaylı bilgiler de gerekmiyor. Bu sayede araç almak isteyen kişiler veya aracının kilometresi ile oynanıp oynanmadığını merak eden kişiler aracın gerçek kilometre bilgisini teyit etme imkanına kavuşuyor.

Araç kilometre sorgulaması yapmak için gerekli olan şey aracın plakasının ya da şasi numarasının bilinmesi. Bu iki bilgiden biri ile sorgulama yapma imkanı bulunuyor. epttavm.com üzerinden sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabiliyor. Kilometre bilgisinin gönderilmesi istenilen e posta bilgisi ve plaka bilgisi sisteme girildikten sonra sorgulama ücreti kredi kartı ile ödenerek belirtilen e posta adresine ilgili aracın kilometre bilgisi sistem tarafından gönderiliyor.

PTT araç kilometre bilgisi sorgulama işleminin ücreti 2019 yılı için 6 TL olarak belirlenmiş durumda. PTT üzerinden araç plaka numarasını veya şasi numarasını kullanarak araç kilometre sorgulaması yapmak için bağlantıyı izleyebilirsiniz. Ödeme yaparken epttavm.com üzerinden ödeme yapmanız gerekmektedir. İnternetten yapılan ödemelerde limiti düşük sanal kredi kartı kullanımı güvenlik açısından daha uygun bir ödeme yöntemidir.

Egzoz Muayenesi Yaptırmama Cezası 2020

Egzoz muayenesi yaptırmama cezası 2020 yılında katlanıyor. Aynı zamanda 2020 yılında egzoz muayenelerine ilişkin olarak yeni bir uygulamaya geçilecek. Yeni uygulama ile bugüne kadar hız denetimi, plaka tespiti gibi amaçlarla kullanılan kameralardan faydalanılarak egzoz muayenesi bulunmayan araçlar otomatik olarak tespit edilecek. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedeflenmekte.

egzoz muayenesi yaptırmama cezası 2020

Egzoz muayenesi yatırmamanın cezası şu an için 1.546 Lira. Standart dışı egzoz emisyonuna sahip araçlar içinse 3.093 TL ceza uygulanmakta. Egzoz muayenesi yaptırmamanın cezası 2020 yılında ise yeniden değerleme oranı seviyesinde artırılacak. 2020 yılı itibariyle egzoz muayenesi olmayan araçlara 1.895,00 TL, standart dışı egzoz emisyonuna sahip araçlara da 3.790,00 TL ceza uygulanacak. 2020 yılında egzoz muayenesi bulunmayan araçlara uygulanacak olan cezalar daha caydırıcı bir hale gelecek denebilir.

Otomatik egzoz muayenesi kontrolü 01 Ocak 2020 tarihinde öncelikle Ankara’da başlayacak. Egzoz gazı denetleme sistemi 6 ay sonra ise tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak. Böylelikle, egzoz gazı emisyon denetimlerinin daha kapsamlı bir şekilde ve düzenli olarak yapılması sağlanacak. Eksikliği sistem tarafından tespit edilen araçlara ise otomatik olarak cezai yaptırım uygulanacak. Uzmanlar tarafından bu sistem daha yaşanabilir bir çevre için oldukça faydalı görülüyor.

Egzoz muayenesi hususi araçlar için ve resmi otomobiller için birincisi ilk üç yaşın sonunda başlamak üzere her iki yılda bir periyodik olarak yaptırılmalıdır. Bu tip araçların dışında kalan diğer motorlu araçlar için birincisi ilk bir yaş sonunda ve takip eden her yıl yılda bir kez olmak üzere yaptırılmalıdır. Belirlenen zaman aralığında egzoz emisyon ölçümlerinin yaptırılmaması yukarıda belirttiğimiz para cezaları yazılmasına sebep olacaktır.

Bunların dışında traktörler, motosikletler, mopedler, hibrit ve elektrikli araçlar, hidrojen yakıtlı araçlar ve 1979 model ve öncesi dizel motorlu araçlar egzoz gazı emisyon ölçümü işlemlerinden muaf tutulmuştur. Bahsedilen araçlar dışında bir araç kullanıyorsanız, egzoz muayenesi yaptırmama cezası ile karşı karşıya kalmamak için zamanında aracınızın egzoz muayenesini mutlaka yaptırınız.