LPG Tankı Ne Zaman Değiştirilir? Tankın süresi ne kadar?

Ülkemizde trafikteki LPG’li araç sayısı her geçen gün hızla artıyor. Dizel araç fiyatlarında yaşanan fiyat artışları ve aynı şekilde benzin fiyatlarında yaşanan artışlar, araç sahiplerini LPG’li araç kullanmaya yönlendiriyor. Yeni araç alımlarında LPG’li araç satışlarının fazlalığı da bu durumu destekler mahiyette. LPG’li araçların benzinli ve dizel araçlara göre muayenede daha fazla noktadan kontrole tabî tutulduğunu hemen söyleyelim. Zira LPG’li araçların bakım ve kontrolleri yeterli şekilde yapılmadığında risk doğurmaktadır. Tüm bunları birlikte değerlendiren LPG’li araç kullanıcıları LPG hususunda pek çok şeyi merak etmektedir. Bu soruların başında LPG tankının ne zaman değiştirilmesi gerekir, LPG tankının ömrü ne kadar, LPG tankı değişim süresi nedir gibi pek çok soru geliyor.

Araç muayene istasyonlarında titizlikle muayeneden geçirilen LPG’li araçların belli bir süre zarfında LPG tanklarının değişimi şart. Muyanede bu durum mutlaka ama mutlaka kontrol ediliyor. Peki LPG tanklarının değişim süresi kaç yıl?

LPG tanklarının değişim süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yılı dolan LPG tanklarının yenisi ile değiştirilmesi zorunluluktur. Bu değişimin yapılmaması halinde ilgili aracın muayeneden geçebilmesi mümkün değildir. Bu şekilde LPG sistemli araçların güvenlikleri sağlanmaktadır.

LPG tanklarının kaç yıllık olduğu nasıl anlaşılır?
LPG tanklarının üretim yılları tankın üzerinde yazılıdır. LPG tankı üretildiğinde üzerine basılan bu tarih bizim muayenede kontrolde esas alınacak olan tarihtir. Durumu kısaca şöylece açıklayalım.

3 yıl önce üretilen bir tankı satın alarak montajını yaptıran bir araç sahibinin o tankı yenisi ile değiştirmek için kalan süre 7 yıldır. Ben tankı yeni taktırdım, benim on yıllık sürem var diye düşünen bir kişi, hataya düşmüş olacaktır. Burada önemli olan tankın montaj tarihi değil, tankın üzerinde yer alan üretim tarihidir.

Bu sebeple üretim tarihi eski olan LPG tankı satın alan araç sahipleri montajın üzerinden on yıl geçmese bile tankı değiştirmek zorunda kalacaktır. Bu sebeple satın alınan LPG tanklarının üretim tarihleri mutlaka incelenmeli, eski tarihli LPG tankları tercih edilmemelidir. Bu şekilde yapılacak yanlış tercihler hem zaman hem de para kaybı demektir.

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlayıp Ne Zaman Bitiyor?

Zorunlu Kış Lastiği Kullanımı Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Bilindiği üzere birkaç yıldır ülkemizde belirli sezonlarda kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirildi. Özellikle şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kural olarak kullanımı zorunlu olan kış lastiği uygulaması her sene 1 Aralık itibariyle başlamaktadır. Kış lastiği takması zorunlu olmasına rağmen 1 Aralık itibariyle kış lastiği takmayan araçlara ceza-i işlem uygulanmaktadır.

Zorunlu kış lastiği kullanımının bitim süresi ise 1 Nisan. Her yılın Nisan ayının 1. günü itibariyle zorunlu olan kış lastikleri sökülebilmektedir. Mevsim itibariyle 1 Nisandan önce havalar ısınmış olsa dahi zorunlu kış lastiği kullanımı uygulaması sona ermeden kış lastikleri sökülmemelidir, aksi taktirde trafik ekiplerince araca bu sebeple ceza uygulanma ihtimali bulunmaktadır.

Kış Lastiği Uygulaması Tüm Araçlar İçin Zorunlu mu?

Bu soru her yıl sıklıkla dile getirilen soruların liste başında yer almakta. Ülkemizde ilgili yönetmelik gereği şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların tümünde kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluğa uymayan araç sahiplerine hatırı sayılır cezalar kesilmektedir. Ticari olmayan binek araçlarda ise 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu kılınmamıştır.

Bu sorunun yanıtı vermekle birlikte kış lastiği kullanımının önemli bir güvenlik önlemi olduğunun altını bir kez daha çizelim. Zira kış lastiği mevsim şartlarına uygun yapısı ile trafikte aracınızı, sizi ve sevdiklerinizi koruyacaktır. Ayrıca sadece sizi değil trafikte seyreden herkesin güvenliği için kış lastiği bir zorunluluk, bir ihtiyaçtır.

Kışlık lastiklerinizi daha etkin ve amacına uygun, uzun süreli olarak kullanmaya devam etmeniz için 1 Nisan itibariyle kışlık lastiklerinizi değiştirmenizi öneririz. Kışlık lastiklerin havaların ısınmasıyla birlikte kullanılmaya devam edilmesi, lastiklerin daha çabuk yıpranmasına ve özelliklerini kaybederek görevini yerine getirememesine neden olacaktır.

Dizel Araçlar Kalkacak mı Dizel Araçlar Yasaklanabilir mi?

Dizel yakıtlı araçlar ülkemizde sağladıkları yakıt ekonomisi bakımından oldukça rağbet görüyor. Dünyanın gelişmiş ülkeleri ise her geçen gün dizel araçların kısa süre içerisinde piyasadan kalkacağının sinyalini vermeye devam ediyor. Dev ülkelerin Hükümetlerinden birbiri ardına gelen açıklamalar dizel araçların yakın zamanda yasaklanacağını gösteriyor.

Peki dizel araçlar gerçekten doğaya ve sağlığa zararlı mı?

Bu sorunun cevabını ülkemizde arayan sayısı oldukça az. Doğadan ziyade insanlar ceplerinden çıkacak olan parayı hesaplıyor ancak doğaya verilen büyük zararlar maalesef çoğu zaman düşünülmüyor. Gelişmiş ülkelerde yapılan geniş çaplı araştırmalarda çevre kirliliğinin % 60 oranında dizel araçların egzos emisyonlarından kaynaklandığı sonucuna varılmış. Zaten dizel araçların ağır metal atıklar içerdiği de bilinen bir gerçek.

Yakın zamanda medyada büyük otomotiv devlerinin kısa süre içerisinde otomobillerde dizel araç üretimini durduracağını mutlaka okumuşsunuzdur. Dünyamızda yaşanan küresel ısınmayı büyük ölçüde tetikleyen egzoz emisyonları için  otomotiv devleri de harekete geçmiş durumda. Geleceğin motorlarının elektrikli motorlar olacağını iyiden iyiye hissetmeye başladığımız şu günlerde büyük bir değişim yaşanacak gibi duruyor.

Son dönemde bu konuya bir örnek de Almanya Leipzig’de Federal İdare Mahkemesinden geldi. Mahkeme yoğun şekilde hava kirliliği yaşanan şehirlerde dizel motorlu araçlara yasak getirilebileceği yönünde bir karara imza attı.  Tabi ki bu karar Almanya’nın tamamını ilgilendirmiyor. Hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde dizel araçlar için yasak getirilebileceğine hükmetmiş durumda.Dizelde yasakların kademeli olması öngörülüyor. Ancak öyle görünüyor ki bu durum ileride büyük ülkeler tarafından gündeme gelecek önemli konular arasındaki yerini almış.

Ülkemizde bu konuda bir karar alınması şu an için çok mümkün görünmüyor. Zira, piyasada kullanılan araçların pek çoğu dizel motora sahip. Ayrıca ülkemizde dizel araçlar halen oldukça revaçta. Zaten bu yönde atılması planlanan bir adımdan dahi bahsedilmiyor.

Sonuç olarak ülkemizde dizel araçların yasaklanması gibi bir durum söz konusu değil. Son yıllarda yaşanan akaryakıt zamları ile birlikte akaryakıta büyük meblağlar ödemek zorunda kalan vatandaşlar tercihini daha küçük motorlu araçlardan yana kullanırken LPG kullanımı ise oldukça artmış vaziyette.

Çevre kirliliği konusu elbetteki üzerinde dikkatlice kararlar alınması gereken hassas bir konu. Çünkü üzerinde yaşanabilecek başka bir dünya mevcut değil. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için mutlaka geniş çaplı çalışmalar yapılmalı diye düşünüyoruz. Siz de bu konu hakkındaki fikirlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.