1 Ocak 2022 Cumartesi Tüvtürk Açık mı?

1 Ocak 2022 Cumartesi günü araç Tüvtürk açık mı? yılbaşı tatilinde araç muayene yapılıyor mu diye merak eden pek çok araç sahibi sorularına yanıt arıyor. Bu sene yılbaşı tatilinin Cumartesi gününe denk gelmesi ve bu günde tüm resmi kurumların zaten çalışmıyor olması, araç sahiplerinde Tüvtürk’ün bu tarihte çalışıp çalışmadığı, araç muayene hizmeti verip vermediği hususunda kafa karışıklığına sebep oldu. Bu nedenle siz de yılbaşı tatilinde aracınızın muayenesini yaptırmayı planlıyorsanız, bu gün için araç muayene randevusu almak istiyorsanız yazımızı okumadan yılbaşı tatilinde araç muayene için plan yapmayın.

01 Ocak 2022 Cumartesi araç muayene hizmeti

Daha önceleri web sitemizde Tüvtürk’ün çalışma saatlerini paylaşmıştık. Dilerseniz buradan önceki yazımıza ulaşarak Tüvtürk’ün çalışma gün ve saatlerini inceleyebilirsiniz. Her ne kadar Tüvtürk’ün gezici araç muayene istasyonları da dahil Türkiye’deki tüm şubelerinin aynı çalışma saatleri içerisinde hizmet verdiği biliniyor olsa da, zaman zaman resmi tatillerin farklı günlere denk gelmesi kafa karışıklığına sebebiyet verebiliyor. Tüvtürk, yıl içerisindeki tüm resmi tatillerde ve tüm dini bayram tatillerinde, tatil süresi boyunca kapalı olup hiçbir şekilde araç muayene hizmeti vermemektedir. Bu tatillere resmi tatillerden bir tanesi olan yılbaşı tatili de dahildir.

1 Ocak 2022 Cumartesi günü araç Tüvtürk açık mı?
Yılbaşı tatilinde Tüvtürk tarafından araç muayene hizmeti verilmemektedir. Dolayısıyla 01 Ocak 2022 Cumartesi günü de Tüvtürk’ün hiçbir şubesi araç muayene hizmeti vermeyecektir. Yılbaşı tatilinde tüvtürk muayene istasyonları kapalı olacaktır. Tüvtürk randevu sistemi üzerinde yapılacak kontrolde de bu durum net bir şekilde anlaşılabilir. Zira normal zamanda Cumartesi günlerine randevu oluşturulabilirken 01 Ocak 2022 gününe Tüvtürk tarafından randevu alınamamaktadır.

Siz de yılbaşı tatili boşa gitmesin aracımın muayenesini bari yaptırayım diye düşünenlerdenseniz, bu planınızı başka bir tarihe ertelemeniz gerekiyor. Bu tarihte aracınızın muayenesini yaptırmanız mümkün olmayacaktır. Dileyenler buradaki linki kullanarak 01 Ocak 2022 tarihine randevu alıp alamayacaklarını kontrol edebilir.

2022 Araç Muayene Ücreti

2022 araç muayene ücreti her sene olduğu gibi yine bu sene de artıyor. . Şu aşamada Tüvtürk resmi internet sitesinde 2022 yılının muayene ücretlerinin ne kadar olduğu konusunda herhangi bir bilgi henüz bulunmuyor. Ancak yeniden değerleme oranlarının % 36,20 olduğu, Cumhurbaşkanı tarafından motorlu taşıtlar vergisi yönünden yeniden değerleme oranının % 25’e düşürüldüğü göz önünde bulundurulduğunda araç muayene ücretlerinde de ciddi bir artış yaşanacağını tahmin etmek çok da zor değil.

Her geçen gün ağırlaşan hayat şartları ile birlikte araç sahipleri 2022 araç muayene ücreti ne kadar oldu diye merak ediyor. Bu aşamada artışın ne kadar gerçekleştiği henüz net bir şekilde belli olmasa da yakın zamanda muayene ücretlerinin ne kadar arttığını göreceğiz. Burada kaba bir hesapla az çok yeni muayene ücretleri tahmin edilebilir. Öncelikle 2021 yılındaki araç muayene ücretlerini yeniden bir hatırlatalım. 2021 yılı için traktör muayene ücreti 189,98 TL iken otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için araç muayene ücreti 372,88 di. Yine otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin muayene ücretleri ise 503,86 TL olarak uygulanmıştı.

2022 araç muayene ücretleri

Daha önce bu yazımız da tahmin yürüterek MTV üzerindeki % 25’lik artışı baz almış ve tahmini olarak artışlar sonucunda yeni belirlenecek araç muayene ücretlerini tahmin etmiştik. Bugün itibariyle Tüvtürk tarafından yeni muayene ücretleri açıklandı. Bu açıklamaya göre 2022 yılı traktör muayene ücreti 258,42 TL olarak belirlendi. Yine motosiklet ve motorlu bisikletlerde 2022 yılı muayene ücreti 258,42 TL. Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklar için 2022 yılı araç muayene ücreti 507,40 TL olarak açıklandı. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2022 yılı araç muayene ücretleri ise 685,58 TL olarak belirlendi. Daha önce tahmini olarak belirtmiş olduğumuz rakamlar yeni yılda bu şekilde belirlenmiş oldu. Belirtmiş olduğumuz 2022 araç muyane ücretleri Ocak 2022 itibariyle Tüvtürk resmi internet sitesinde yayınlanan rakamlardır. Tüvtürk 2022 yılı araç muayene ücretleri ne kadar oldu diye merak edenler ve Tüvtürk resmi internet sitesinden bu rakamları öğrenmek isteyenler linki takip edebilirler.

2022 Araç muayene ücret artışlarından etkilenmek istemeyen araç sahipleri için bir yol olduğunu hemen belirtelim. Ocak ayının ilk haftalarında araç muayenesi dolmak üzere olan araç sahipleri 12.ay sonunda randevu alarak son muayene tarihi gelmeden araçlarının muayenesini zamsız olarak yaptırabilirler. Her ne kadar son muayene tarihinden önce araç muayene yaptırmayı pek tavsiye etmesek de 12.ayda zam gelmeden yapılacak olan muayene araç sahiplerinin menfaatine olacaktır. Bu sebeple son araç muayene tarihi Ocak 2022 nin ilk haftalarında olan araç sahipleri bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Araç muayene randevusu oluşturmak isteyen araç sahipleri linki izleyebilir, yazımız içeriğini okuduktan sonra ücretsiz araç muayene randevusunu oluşturabilir.

2022 yılı araç muayene ücretleri Tüvtürk tarafından açıklandıktan sonra bu yazımıza hemen eklenecektir. Yazımızı takip ederek gelecek olan artışı hemen öğrenebilirsiniz. 2022 yılı Araç muayene ücretlerindeki artışa ilişkin fikirlerinizi yazımızın yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir Araca Yazılan Ceza İkinci Aracın Muayenesini Engeller mi?

Bir araca yazılan ceza ikinci aracın muayenesini engeller mi, birden fazla araç sahipleri bu şekliyle araçlarının muayenesini yaptırabilir mi? Bahsetmiş olduğumuz bu soru sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen soruların başında geliyor. Biz de bu yazımız ile birden fazla araç sahiplerinin bu sorusuna yanıt veriyoruz.

Birden fazla araca sahip olan kişiler araçlarını muayeneye götürürken diğer araçları üzerindeki cezanın muayeneye engel olabileceği konusunda endişeleniyor. Bu şekilde aracı bulunan kişilere bu hususta endişelenilecek bir şey olmadığını hemen belirtelim. Zira yazılan cezalar aracın plakasına yazıldığı için bir araca yazılan trafik cezası kişinin diğer aracının muayenesine engel olmamaktadır. Başlığa göre cevap verecek olursak; Bir Araca Yazılan Ceza İkinci Aracın Muayenesini Engeller mi ? Hayır engellemez. Dolayısıyla plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunmayan araç gönül rahatlığı ile muayeneye götürülebilir.

bir araçtaki ceza ikinci aracın muayenesini engellemez

Belirtmiş olduğumuz detaya rağmen ikna olmamış araç sahipleri var ise olaya şu şekilde bir teyit yolu belirtmek isteriz. Örneğin kişinin A ve B olmak üzere iki aracı olduğunu, A aracının plakasına yazılmış bir ceza bulunduğunu, B aracının plakasına yazılmış bir ceza bulunmadığını ve B aracının muayeneye götürüleceğini varsayalım. Araç muayene randevusu almak için B aracının gerekli bilgileri Tüvtürk randevu alma ekranı vasıtası ile sisteme girildiğinde aracın plakasına göre ceza bilgileri sistem üzerinden otomatik olarak kontrol edilecek ve sorgu sonucu ekrana yansıtılacaktır. Bu sorgulamada B aracının plakasına yazılan bir ceza bulunmadığı taktirde randevu alma işlemi B aracı için sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla A aracına yazılan trafik cezasının B aracının muayenesi için randevunun alınması esnasında görünmemesi, B aracının sorunsuz olarak muayeneye götürülebileceğinin göstergesidir.

Konuyu kısaca anlatarak sonlandıracak olursak; Kişinin birden fazla aracının bulunması halinde dikkat edilmesi gereken nokta muayeneye götürülecek aracın cezasının bulunmamasıdır. Kişinin diğer araç veya araçlarında ceza bulunması, cezası bulunmayan araç için muayenede engel teşkil etmemektedir. Yine kişinin kendi adına yazılan trafik cezaları da “örneğin kırmızı ışıkta geçme” aracın muayenesinin yaptırılmasına engel teşkil etmemektedir.