Muayene Tarihi Gelmeden Muayene Yapılır mı?

Muayene tarihi gelmeden muayene yapılır mı diye merak eden araç sahipleri zamanlarını planlamaları açısından bu soruyu tarafımıza sıklıkla yöneltiyorlar. Biz de araç muayene tarihi gelmeden önce araç muayenesinin yaptırılıp yaptırılamayacağını, tarihinden önce yaptırılacak muayenenin olumlu veya olumsuz yönleri bulunup bulunmadığını yazımızda belirteceğiz.

Aracın son muayene geçerlilik tarihi nasıl öğrenilir?

Araçların son muayene geçerlilik tarihi önceki uygulamada ruhsat yaprağına yazılmaktaydı. Yeni uygulama ile aracın son muayene tarihi artık muayene raporlarına yazılmakta. Araç muayenesi son muayene tarihi geçmeden önce yaptırılmalıdır. Aksi taktirde gecikme bedeli uygulaması devreye girmektedir. Gecikme cezası oranı aylık % 5 oranında hesaplanmaktadır. Bu sebeple öncelikle muayenenin süresi içinde yaptırılması önemlidir.

Muayene tarihi gelmeden muayene yapılır mı?

Aracın son muayene tarihi gelmeden önce de araç muayenesi yaptırılabilir. Bu duruma engel yoktur. Bunun için ayrıca bir işlem yapılmasına da gerek yoktur. Randevusuz muayene yapılmayan istasyonlara araç sahiplerinin mutlaka araç muayene randevusu alarak gitmeleri gerekmektedir. Günümüzde pek çok araç muayene istasyonu muayene için randevu alınmasını zorunlu tutmaktadır.

Araç muayenesini tarihinden önce yaptırmanın avantajı veya dezavantajı var mı?

araç ve muayene yapan teknisyen

Araç muayenesinin son muayene tarihi gelmeden kısacası muayene tarihinden önce yaptırılması avantaj sağlamamakla birlikte araç sahibi için dezavantaj bile sayılabilir. Çünkü aracın muayenesinde iki yıllık veya bir yıllık süre hesaplanırken son muayenenin yapıldığı tarih baz alınmaktadır. Bu durum da muayenenin daha erken bitmesi anlamını taşır. Örneğin periyodik olarak iki yılda bir muayenesi yapılan aracın son muayene tarihi 1 Şubatta 2021 de iken bu aracın muayenesinin 1 Ocak 2021 de yaptırılması halinde aracın bir sonraki muayenesi 01 Ocak 2023 olacaktır. Yani aradaki bir aylık süre boşa gidecektir. Bunun için mümkün mertebe aracın muayenesinin son muayene tarihine yakın bir tarihte yaptırılması daha uygundur.

Tüm bu sebeplerle araç muayenesinin son muayene tarihinden önce yaptırılmaması araç sahipleri için daha avantajlı bir durumdur. Ancak son muayene tarihinde herhangi bir sebeple aracını muayeneye götüremeyecek olan kişilerin mecbur kalmaları halinde araçlarını son muayene tarihinden önce yaptırmaları elbette daha uygun olacaktır.

Muayenede Emniyetsiz Araç Ne Demek

Muayenede emniyetsiz araç ne demektir bu konuyu kısaca özetlemeye çalışalım. Periyodik araç muayenesi olsun tadilat araç muayenesi olsun aracın Tüvtürk tarafından muayene edilmesi sonrasında aracın durumuna göre muayenesi tamamlanmaktadır. Muayene sonucunda kimi araçlar kusursuz, kimi araçlar hafif kusurlu olarak (eksikliğin veya aksaklığın durumuna göre) muayeneyi tamamlamaktadır. Muayene sonucunda muayene raporunda bu iki başlık yer alan araçların muayenesi tamamlanmış demektir.

Muayene sonucunda emniyetsiz kabul edilen araçlar muayeneden geçememiş demektir. Muayenede emniyetsiz araç demek, can ve mal güvenliği açısından trafiğe çıkması sakıncalı, tehlikeli araç demektir. Emniyetsiz kabul edilen aracın muayene raporuna emniyetsiz araç olduğu bilgisi yer almaktadır. Emniyetsiz aracın en kısa sürede tamiratının yaptırılması, eksikliklerinin tamamlanması ve muayene tekrarına getirilmesi gerekmektedir.

Muayenede Emniyetsiz Araç Kabul Edilen Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Muayenede emniyetsiz olarak raporlanan aracın trafiğe çıkmaması gerekmektedir. Aracın tamir için servise götürülmesi de dahil aracın çekici vasıtasıyla götürülmesi gerekmektedir. Aracın bu haliyle trafikte kullanılması yasaktır. Bu şekildeki bir aracın trafikte kullanılması esnasında trafik ekiplerince aracın durdurulması halinde para cezası uygulanmakta araç trafikten çekici vasıtasıyla çekilmektedir. Aracın muayeneden kaldığını belirtmek, yeniden muayeneye götürüleceğini belirtmek ceza uygulamasına engel olmayacaktır.

muayenede emniyetsiz aracın yol kenarında çekiciye yüklenmesi

Burada karıştırılan bir hususa değinmek istiyoruz. Ağır kusurlu veya emniyetsiz araç yazılarak muayeneden kalan aracın 30 gün içerisinde tekrar muayenesine getirilmesi gerekmektedir. Bu süre, sadece aracın Tüvtürk tarafından ücretsiz muayene edileceği süredir. Bu süre içerisinde muayene için tekrar ücret ödenmez. Çoğu araç sahibi tarafından 30 günlük süre içerisinde aracın trafikte kullanılabileceği algısı oluşmaktadır. Ancak bu düşünce yanlıştır. Muayeneden kalan aracın aktif olarak trafikte kullanılmaması gerekmektedir. Kullanılması halinde para cezası ile karşılaşılacaktır. Trafik ekiplerine muayene raporunun gösterilmesi bir anlam ifade etmeyecektir. Zira muayene raporunda da aracın muayeneden geçemediği açıkça bellidir.

Muayene esnasında herhangi bir ağır kusur veya emniyetsiz araç gibi sebeplerle muayeneden geçilememesi halinde aracın kullanılmaması gerekmektedir. Aracın eksikliğinin veya arızanın hemen giderilmesi gerekmektedir. Özellikle, emniyetsiz araç olarak tespiti yapılan araçların, mal ve can güvenliği trafikte kullanılmaması oldukça önemlidir. Konu hakkında Tüvtürk sitesinde yer alan emniyetsiz araç ile ilgili bilgilendirmeye buradan göz atabilirsiniz.

Güncel Araç Muayene Ücretleri Tüvtürk

Güncel araç muayene ücretleri, günümüzün en çok merak edilen hususlarından biri olmuş durumda. Son yıllarda artan araç muayene ücretleri ile birlikte araç sahipleri güncel araç muayene ücretlerinin ne kadar olduğunu internet üzerinden araştırıyor. Bu yazımızda, Tüvtürk’ün muayene istasyonlarında uygulanan güncel araç muayene ücretleri ve güncel fiyat listelerini paylaşıyoruz. Aynı zamanda, yazımızın alt bölümlerinde yayınlamış olduğumuz önceki yıllara ilişkin araç muayene ücretlerini gözden geçirerek aradan geçen süre içindeki fiyat değişimini takip edebilirsiniz.

güncel araç muayene ücretleri dahilinde muayene

Tüvtürk muayene istasyonlarında 2020 yılı için uygulanan güncel araç muayene ücretleri oldukça tartışıldı ve tartışılmaya da devam ediyor. Araç sahipleri, muayene esnasında araçların sadece kontrol edildiğini, tamirat, tadilat veya başkaca bir işlem yapılmadığını, bu sebeple alınan araç muayene ücretlerinin çok fahiş olduğunu belirterek ücretlere itiraz ediyor. Siz de bu husustaki düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

2020 yılında otomobiller ile Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork için uygulanan Tüvtürk güncel araç muayene ücreti 342,20 TL. Traktör ile motosiklet ve motorlu bisiklet için 2020 yılı muayene ücreti 174,64 TL. Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker için belirlenen ücret ise 462,56 TL. Aslında 2020 yılında muayene ücretlerinde yapılan fiyat artışı daha fazlaydı. Cumhurbaşkanı tarafından, muayene ücretlerinde yapılan artış bir miktar geri çekildi. 2021 yılı muayene ücretlerinde de yine artış yapılacak.

Geçmiş yıllara göre muayene ücretleri nasıl?

Şimdi de 2019 yılı Tüvtürk araç muayene ücretlerine göz atalım. Otomobiller ile Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork için uygulanan 2019 yılı araç muayene ücreti 279,66 TL idi. Yine 2019 yılında Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tankerlerin muayene ücreti 377,60 TL iken Traktör, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet grubu araçlarda ise muayene ücreti 142,78 TL idi.

2018 Yılı Tüvtürk araç muayene ücretleri ise son yıllara göre hayli düşüktü. Gelelim 2018 fiyatlarına. Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork muayene ücreti 226,56 TL, Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 305,62 TL iken Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler içinse belirlenen muayene ücreti 115,64 TL idi.

2017 yılı Tüvtürk araç muayene ücretlerine de gelin bir göz atarak yıllar içindeki fiyat artışını daha net görelim. 2017 yılında otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda muayene ücreti 198,24 TL, otobüs, kamyon, çekici ve tankerler 267,86 TL, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 101,48 TL idi.

Tüvtürk muayene ücretleri her yıl, yeniden değerleme oranlarında artış göstermektedir. Geçmiş yıllardaki araç muayene ücretlerine bakıldığında son yıllarda yeniden değerleme oranlarında hayli artış olduğu gözlemlenebiliyor. 2021 yılı muayene ücretlerinde ne oranda artış yapılacağı ise şimdiden merak konusu. 2021 yılı araç muayene ücretleri belli olduğunda yazımızın üst kısmında paylaşacağız. Umarız, yeniden değerleme oranları yüksek oranlardan değil de araç sahiplerinin beklediği gibi düşük oranlardan belirlenir.