Araç Muayene Randevu İptali

Araç muayene randevu iptali işlemleri, randevuların sağlıklı olarak tamamlanması, randevuların amacına hizmet etmesi için oldukça önemlidir. İptal edilmeyen randevular sebebiyle araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri ihtiyaç duydukları gün için uygun randevu bulamamaktadır. Bu sebeple Tüvtürk araç muayene istasyonlarına alınan muayene randevularına gidilemeyecek olması halinde bu randevuların mutlaka önceden iptal edilmesi gerekmektedir.

Araç muayene randevu iptali zorunlu mu?

Araç muayene randevu iptallerinde izlenmesi gereken işlem adımlarından ilerleyen bölümlerde detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Araç muayene iptalini yaptırmak için zorunluluk noktasında yasal bir düzenleme bulunmuyor. Yani randevu iptali zorunlu değil. Ancak hemen belirtmek isteriz ki iptal ettirilmeyen ve gidilmeyen araç muayene randevuları nedeniyle randevu almak isteyen araç sahipleri uygun gün ve saatte ihtiyaç duydukları araç muayene randevusunu bulamamakta. Bu durumda özellikle randevulu araç haricinde araç kabul etmeyen Tüvtürk muayene istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak imkansız hale gelmekte. Bunun için gidilmeyecek veya gidilemeyecek olan araç muayene randevusunun mutlaka iptal edilmesi gerekir. İptal edilen randevu yerine uygun bir güne yeniden randevu alma imkanı bulunduğundan randevunun iptal edilmesinin araç sahibine bir zararı dokunmamaktadır.

Araç Muayene Randevu İptali İşlem adımları

muayene randevu iptal için giriş ekranı

1.Adım: Öncelikle tüvtürk muayene reservasyonu sayfasına ulaşılarak normal muayene randevusu alma işleminde olduğu gibi plaka numarası, ruhsat seri numarası ve muayene yaptırılacak olan şehir ismi seçilerek bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girildiğinin kontrolünün ardından “devam” butonuna basılmalıdır.

randevu iptal borç durumu

2.Adım: Seri numarası girilerek devam butonuna bastıktan sonra sistem tarafından aracın sigorta ve plaka borç durumu sorgulanarak ekranda gösterilecektir. Bu ekranda, aracın sigorta borcu veya vergi ya da ceza borcu olup olmadığı gösterilmektedir. Bilindiği gibi muayenesi yapılacak aracın sigortası bulunmalı, herhangi bir vergi borcu ya da ceza borcu olmamalıdır. Bu kontrolden sonra devam butonuna basılarak bir sonraki adıma geçilmelidir. Vergi borcu ya da başkaca borcu olan araçların muayeneden önce bu borçlarının mutlaka ödenmesi gerekir. Aksi taktirde muayene randevunuz bulunsa bile aracınızın muayene işlemleri yapılmayacaktır.

randevu iptal ekranı erişim

Yukarıdaki bilgilerin eksiksiz olarak girilmesinin ardından daha önce alınan randevu tarihini gösterir ekrana erişilecektir. Bu ekranda randevuyu alan kişinin soyisim bilgisinin resimde görüldüğü alana doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Burada soyad bilgisi girilerek devam denildiğinde soyismin yanlış olduğu yönünde uyarı iletisi alınması ve işleme devam edilememesi halinde soyadın doğru yazılıp yazılmadığı kontrol edilmelidir. Bazen randevu oluşturulurken soyadı yerine isim yazılması da soyisim yanlış hatası alınmasına neden olmaktadır. Böyle bir hata alındığında soyadı yerine isim yazılarak işleme devam edilebilir.

randevu detayı

Bir sonra karşılaşılacak olan ekran randevu bilgisinin görüntülendiği ekrandır. Bu ekranda aracın plaka numarası, muayene tipi, randevu tarihi, randevu alınan muayene istasyonu ve randevu saati açık bir şekilde görüntülenmektedir. Bu bilgiler kontrol edildikten sonra randevu iptal edilmek isteniyor ise “İPTAL ET” butonuna basılarak mevcut araç muayene randevusu iptal edilebilir. İptal et butonuna basıldığında randevu iptalinin onaylanmasını isteyen bir ekran görüntülenecektir.

randevu iptal onay ekranı

Randevu iptali için onay verilmesini sağlayan ekranda “hayır geri dön” ve ” evet iptal et” seçenekleri yer almaktadır. “Randevunuzu iptal etmek istediğinize emin misiniz sorusunun yer aldığı” bu ekranda geri dönmek için “hayır geri dön” seçeneğini, randevuyu iptal etmek için “evet iptal et” seçeneğini seçmek yeterlidir. Bu adımdan sonra işlem sonucundan bilgi veren bilgilendirme ekranı görüntülenecektir.

randevu iptali işlem sonucu

Bu ekranda ise randevunuzun iptal edildiğine ilişkin bilgilendirme uyarısı yer almaktadır. Bu ekran üzerinden yeni randevu al seçeneği seçilerek yeniden randevu oluşturabilir veya sistemden çıkabilirsiniz. Muayene randevusu iptali için gerekli ekrana buradan ulaşabilirsiniz. Tüvtürk araç muayene rendevu iptali ile ilgili olarak karşılaştığınız sorunları veya aklınıza takılanları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Tüvtürk Muayene Sırası Almak

Tüvtürk muayene sırası almak için ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızda size muayene sırası almak için ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde adım adım anlatacağız. Tüvtürk Muayene sırasınının internet üzerinden alınabilir hale getirilmiş olması sayesinde muayene istasyonlarının bürolarında yaşanan yoğunluk oldukça azaltılmıştır.

Tüvtürk Muayene Sırası Almak Mümkün mü?

Tüvtürk tarafından internet üzerinden muayene randevusu alınabilirken, sıra numarası almak mümkün değildi. Sıra numarası almak için muayene istasyonundaki kioskları kullanmak gerekiyordu. Bu durum muayene istasyonunda kısıtlı alana sahip olan oda içerisindeki insan yoğunluğunu beraberinde getiriyordu. Kiosklarda birden fazla kişinin aynı tuşlara dokunması da keza istenmeyen bir durumdu. Ancak son yapılan düzenleme ile artık internet üzerinden sıra numarası almak mümkün. Bunun için akıllı cihazınıza Tüvtürk resmi uygulamasını indirmek yeterli. Programa buradan ulaşabilirsiniz. Program üzerinden sıra alınabilmesi sayesinde bekleme alanlarındaki yoğunluk oldukça azalmakta, sosyal mesafe korunabilmektedir. Tüvtürk muayene sırası aldıktan sonra uygulama üzerinden sıranızı takip etmeniz mümkündür. Size sıranın ne zaman geleceğini bu uygulama üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Tüvtürk Muayene Sırası Nasıl Alınır?

Tüvtürk muayene sırası almak için öncelikle akıllı cihazınıza (telefon, tablet vb.gibi) Tüvtürk resmi uygulamasını yüklemeniz gerekir. Cihaza yüklenen program başlatıldığında ilk gelen ekranda sıra takip sistemi yer almaktadır. Sıra numarası almak isteyen araç sahipleri bu menüyü kullanmalıdır. Sıra takip sistemi yazan bölümün altındaki başla butonuna tıklandığında istasyon seçimi yapılması gereken bir ekran açılacaktır. Bu ekranda istasyon seçimi yapılmalı, muayene sırası alınacak aracın plaka numarası ve kilometre bilgisi doğru bir şekilde girilmelidir. Bi işlemin ardından “sıra numarası al” butonuna basıldığında girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz için bilgilendirme ve onaylama ekranı açılacaktır. Karşınıza gelen bu ekranda girdiğiniz bilgilerin doğru olduğunu kontrol ettikten sonra doğru ise evet butonuna tıkladığınızda girilen bilgilerin doğruluğu sistem üzerinden kontrol edilerek bilgilerin doğru olması halinde sıra numarası verilecektir. Sıra numarası o gün için verilmektedir.

Sıra numarası almak için girilen bilgilerin yanlış olması halinde “kayıt bulunamadı. Lütfen yetkiliye danışınız.” şeklinde bir uyarı iletisi kullanıcıya gösterilmektedir. Bunun anlamı girmiş olduğunuz bilgilerin sistem ile eşleşmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu ileti ile karşılaşıldığında bilgilerin doğru olduğu teyit edilerek yeniden işlem yapılmalıdır. Doğru girdiğinize eminseniz ve bu iletiyi almaya devam ediyorsanız yetkililerden yardım almanız gerekmektedir.

TÜVTÜRK SIRA TAKİP SİSTEMİ EKRAN GÖRÜNTÜLÜ ANLATIM

Tüvtürk uygulaması indirildikten sonra programa giriş yapıldığında kullanıcıyı karşılayacak ekran bu ekrandır. Bu ekranda sıra takip sistemi ve ücretsiz araç muayenesi randevusu alma işlemleri yer almaktadır. Sıra takip sistemi başlığının altında yer alan başla butonuna basılarak sıra numarası almak için gerekli olan ilk adım gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu ekrandan yine ücretsiz araç muayene randevusu almak da mümkün. Bunun için de ücretsiz araç muayene randevusu al butonuna basılması muayene randevu almak üzere gerekli ekrana ulaşmak için yeterlidir.

Bu ekranda ise sıra numarası alınmak istenen istasyon seçilerek muayeneye girecek aracın plaka numarası ve kilometre bilgisi doğru bir şekilde girilmelidir. Bu bilgilerin doğruluğu sistem üzerinden kontrol edilecektir. Özellikle randevusuz araç muayenesi yapılmayan muayene istasyonlarında öncelikle araç muayene randevusu alınması gerektiğinin unutulmaması gerekir. Aksi taktirde sıra numarası alınamayacaktır. Bilgilerin girilmesinin ardından sıra numarası al butonuna basıldığında bir sonraki ekrana geçiş sağlanacaktır. Bu ekrana ilişkin bilgiler aşağıdaki gibi olacaktır.

Sıra numarası al denildikten sonra karşılaşılacak olan ekran bu şekilde olacaktır. Burada sisteme girişi yapılan bilgilerin kontrolü sağlandıktan sonra bilgilerin doğru olduğunun onaylanması için evet butonuna basılması gerekmektedir. Bu onayın ardından sistem tarafından bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek doğru olması halinde sıra numarası oluşturulacaktır. Bu sıra numarası ile sıranızı takip ederek sıranın ne zaman size geleceğini takip edebilirsiniz.

Girilen bilgilerin sonrasında evet butonuna tıklandığında “kayıt bulunamadı. Lütfen yetkiliye danışınız.” uyarısı alınması halinde girilen bilgilerin hatalı olduğu bilinmelidir. Girilen bilgilerin hatalı olmamasına rağmen bu uyarı ile karşılaşılıyor ise yetkililerden yardım alınması gerekir.

Muayenede Zincir Gerekli mi?

Muayenede zincir gerekli mi, zincir olmadan araç muayeneden geçer mi soruları kış mevsiminde aracını muayeneye götürecek araç sahipleri tarafından merak edilen ve cevap aranan sorulardan birkaçı. Özellikle don yaşanan zamanlarda aracın güvenli sürüşü için gerekli bir ekipman olan zincir, muayenede kontrol ediliyor mu yazımızda bu konuya değiniyoruz.

Kar lastikleri, kış mevsiminde aracın yola daha iyi tutunmasını sağlamakta, fren mesafesini kısaltmakta ve sürüş güvenliğini artırmaktadır. Ancak havanın aşırı soğuması ve yerlerin buzlanması halinde kış lastikleri de yetersiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda aranan ekipmanlardan bir tanesi zincirlerdir. Geçmişten günümüze kış mevsiminde araçların pek çoğunda bulunan zincirler buz üzerinde güvenli sürüş için oldukça önemlidir.

muayenede kar zinciri

Muayenede zincir gerekli mi? Kış mevsiminde olsun yaz mevsiminde olsun muayenesi yapılan araçlarda zincir bulunup bulunmadığı kontrol edilmemektedir. Bulunmadığı taktirde hafif kusur sayılan gerekli ekipmanlar listesinde kar zinciri yer almamaktadır. Zincir bulunmayan araçlar kış mevsiminde de olsa ağır kusuru yok ise muayeneden geçmektedir. Araçta zincir bulunmaması aracın muayeneden geçmesine engel teşkil etmemektedir. Ancak kontrol edilmese bile zincirlerin buzlu yollarda ve aşırı karlı yollarda güvenlik için elzem olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple kış mevsiminde zincirlerin araçlardan eksik edilmemesi önemlidir.

Araçlarda bulundurulacak zincirlerin araca uyumlu olması gerekmektedir. Araç için yeni zincir satın alınacağı zaman araca uyumlu zincir seçilmesi ve söküp takması kolay olan zincirlerin tercih edilmesi gerekir. Ayrıca zincirlerin kaliteli olması da aracın zarar görmemesi ve zincirden beklenen maksimum faydanın elde edilmesi için önemlidir. Kar ve buz bulunmayan yollarda aracın zarar görmemesi için zincirlerin sökülmesi hususu da göz ardı edilmemelidir. Son yıllarda teknolojinin de yardımıyla üretilen kar patikleri de zincirlere alternatif olarak kullanılabilir. Yine kar patiği alınırken kaliteli ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.