2019 Yılı Otomobil ve Minibüs Muayene Ücreti Ne Kadar?

Araç sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi 2019 yılı muayene ücretlerinin ne kadar olduğu hususu. 2018 yılı pek çok ürüne ve hizmete gelen fiyat artışlarıyla vatandaşı bir hayli üzdü. Haliyle araç sahipleri de 2019 yılı araç ücretlerini merak eder oldu.

Özellikle aracının muayene tarihi yaklaşanlar için bu sorunun cevabını hemen verelim. 2019 yılı otomobil ve minübüsler için periyodik araç muayene ücreti 279,66 TL. Aracı hususi olmayanlar maalesef bu bedeli her muayenede yıllık olarak vermek zorunda kalıyor. Hususi araç sahipleri ise iki yılda bir araç muayene ücretini ödüyor.

Son muayene geçerlilik tarihinden sonra aracın muayeneye götürülmesi halinde 279,66 TL olan periyodik muayene ücretinde artışlar meydana geldiğini de hemen belirtelim. Artışlar gecikmeye göre değişkenlik arzetmekte. Bu sebeple güvenliğin yanısıra cebinizden daha fazla para çıkmaması için de araç muayenelerinin zamanında yaptırılması oldukça önemli.

Yıllık bazda geçen seneye oranla araç muayene ücretlerinde fahiş bir artış olmadığını söylemek mümkün. Önümüzdeki yıllarda ise araç muayene ücretlerinde ne gibi fiyat artışı olur şimdiden kestirmek zor ancak fiyatın aynı kalmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ne diyelim, araç muayenesi yaptıracaklara kolaylıkla diliyoruz.

Araç Muayene Randevu Telefonu Bilgileri

Tüvtürk araç muayeneleri için randevu almak oldukça önemli bir uygulama. Bu sayede yığılma, bekleme ve kargaşa gibi pekçok sıkıntının önüne geçilebilmekte. Özellikle yoğunluğu fazla olan pek çok muayene istasyonunda randevusuz araç kabul edilmemekte. Randevu alma zorunluluğu olan araç muayene istasyonlarını  tuvtur.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Tüvtürk muayene randevusu almak için yapmanız gereken Tüvtürk çağrı merkezini arayarak randevunuzu oluşturmanız. Bunun haricinde kendiniz de Tüvtürk web sitesinde yer alan rezervasyon sayfası aracılığıyla muayene randevunuzu alabilirsiniz. İlgili sayfaya ulaşmak için linki tıklayabilirsiniz.

Sık sorulardan bir tanesi de TÜVTÜRK araç muayene randevu telefonu. Araç muayene randevusu için gerekli olan telefon numarası 0 850 222 8888. Bu numaradan Tüvtürk Çağrı Merkezine Pazar günleri hariç haftanın altı günü 08:00 ile 20:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Randevuyu aracınızın muayenesi dolmadan en az bir hafta önce randevunuzu almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Önemli bir hususta randevu oluşturabilmek için aracınızın ruhsat bilgilerine sahip olmanız.  Randevu için ilgili numarayı aramadan önce de bu bilgileri mutlaka yanınızda bulundurun. Ayrıca rezervasyon sayfası üzerinden muayene randevusu almanın daha kolay olduğunu da belirtelim. Sitemizde adım adım muayene randevusu alma işlemlerine ilişkin detaylı anlatımı bulabilirsiniz.

Tüvtürk araç muayene randevusu almak için bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Tüvtürk ne kendi internet sitesi üzerinden oluşturulan randevular ne de çağrı merkezinden oluşturulan randevular için ücret talep etmemektedir. Sizden araç muayene randevusu için ücret talep edenlere itibar etmemenizi bir kez daha hatırlatırız.

Egzoz Muayenesi Zorunlu Mu Egzoz Muayenesi Olmayan Araç Muayeneden Geçer mi?

Egzoz muayenesi esas ismiyle “egzoz gazı emisyon ölçümü” zorunlu mu, egzoz muayenesi olmayan araçlar muayeneden geçebilir mi gibi sorular sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yazımızda bu sorulara yanıt veriyoruz.

Geçerli bir egzoz muayenesi bulunmayan araçlar muayeneden geçememektedir. Egzoz muayenesi olmaması ağır kusurdur ve aracın muayenesine engel teşkil eder. Egzoz emisyon ölçümünüzü yaptırmadı iseniz muayeneye gitmeden önce gerekli egzoz muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Egzoz muayenesi Tüvtürk Araç Muayene istasyonlarında yaptırılabilmektedir. Bunun haricinde yetkilendirilmiş Tüvtürk gezici istasyonlarında da egzoz gazı emisyon ölçümünüzü yani egzoz muayenenizi yaptırabilirsiniz.

Egzoz gazı emisyon ölçümleri hususi ve resmi otomobillerde ilk üç yaş sonrasında yaptırılmalıdır. Yine bundan sonra her iki yılda bir egzoz muayenesi yaptırılması gerekmektedir. Bunların haricinde kalan diğer motorlu taşıtlarda ilk bir yaş sonunda ve sonrasında her yıl egzoz muayenesi yaptırılması gerekmektedir.

Tarım ve orman traktörleri ile motosikletler, mopedler gezoz muayenesine tabi değildirler. Yine 1979 model öncesi dizel motorlu araçlar, hibrit ve elektrikli araçlar ile hidrojen yakıtlı araçların da egzoz muayenesi yaptırması gerekmemektedir.

Bu anlatılan bilgiler ışığında siz de aracınıza gerekiyor ise zamanında egzoz muayenesini yaptırınız. Muayeneye gitmeden önce de sıkıntı yaşamamak adına mutlaka egzoz muayenenizin süresini kontrol ediniz.