2021 Ötv İndirimi Limiti

2021 ÖTV indirimi limiti yeniden düzenlendi. Yüksek kur vs.nedenlerle alt sınıfta bulunan araçların da üst sınıfa girmesi nedeniyle engelliler için araç alımında ötv üst limiti yeniden belirlendi. ÖTV indiriminin güncellenmesi ile birlikte bu haktan yararlanabilen engelli ve engelli yakını vatandaşlarımız fiyatı yüksek olan araçlara tam manasıyla olmasa da bir nebze olsa ulaşabilme imkanına kavuştu. Ancak yine de bu dilime giren araç sayısının çok fazla olmadığını belirtmekte fayda var.

ötv indirimi limiti

2021 ÖTV İndirimi Limiti Ne Kadar?

Engelli ve engelli yakınları tarafından 2021 yılı için ötv indirimine giren araç fiyatlarında üst limit belli oldu. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre ÖTV indiriminden faydalanılabilecek araç fiyatlarında üst limit 330.800,00 TL olarak belirlendi. Bu fiyat aracın ÖTV ve KDV dahil fiyatıdır. Bu fiyatın üzerinde bir aracın ÖTV indiriminden faydalanılarak alınması mümkün değildir. ÖTV indiriminden faydalanacak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının araç seçerken aracın fiyatının belirlenen bu bedel üzerine çıkmamasına özen göstermeleri gerekmektedir. Aksi taktirde ÖTV indiriminden faydalanılamamaktadır. Araç seçerken özellikle full özellikli araç almak yerine opsiyonel özelliklerin tercih edilmesi araç fiyatının daha aşağı olmasını sağlayacaktır.

2021 Yılı İçin Belirlenen ÖTV İndirimli Araç Üst Limiti Yeterli mi?

Son yıllarda ÖTV indirimli araç alımlarında üst limitler engelli vatandaşlarımızın mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir. Geçmiş yıllarda üst limit uygulaması olmadığı için engellilere tanınan indirim hakkının suistimal edildiği ve bu hakkın ticarete dönüştürüldüğü bilinen bir gerçek. Ancak bir kısım vatandaş tarafından suistimal edildi gerekçesiyle ÖTV indiriminde üst limitin fazla yukarı çekilmemesi, engellilerin yaşam standartlarını yukarı taşıyacak, durumlarına uygun büyüklük ve nitelikteki araçlara ulaşımlarını maalesef engellemektedir. Özellikle araca daha rahat inip binmeye imkan sağlayan SUV diye tabir edilen daha geniş ve yüksek araçlar belirlenen üst limitin çok üstünde bir fiyat etiketine sahip. Bu da engellilerin bu araçlara ulaşmasını imkansız kılmaktadır. Opsiyonel özellikler seçilerek en alt versiyonlar tercih edilse dahi bahsettiğimiz tür araçların alınması maalesef mümkün olmamaktadır. Bu durum pek çok engelli ve engelli yakını tarafından sıklıkla dile getirilse de bu manada yetkililer tarafından bir çözüm üretilmemiştir. Bu mağduriyetlerin ilgili devlet yetkilileri tarafından görülerek bu konuda bir çalışma yapılması elzemdir.

Daha önce 303.200 TL olan engelli araç üst limiti aşağıdaki Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülen tebliğde yapılan değişiklik ile 330.800 TL olarak değiştirilmiştir. Değişiklik 01/01/2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Dilerseniz bu değişikliğe resmi gazeteden ulaşmak için linki takip edebilirsiniz. Umarız ilerleyen ve çok uzun olmayan bir zaman içerisinde ÖTV indirim üst limiti daha yukarılara çekilerek bu yönde sıkıntı yaşayan engellilerin bu sıkıntıları giderilir.

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SERİ NO: 8)
MADDE 1 – 18/4/2015 tarihli ve 29330 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin;
a) (II/C/1.2.1) ve (II/C/1.3) bölümlerinin birinci paragraflarında yer alan “303.200 TL’nin” ibareleri “330.800 TL’nin” şeklinde,
b) (II/C/5.1) bölümünün üçüncü paragrafında yer alan “303.200 TL’yi” ibaresi “330.800 TL’yi” şeklinde değiştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir